"Czytanie jest nałogiem, który może zastąpić wszystkie inne nałogi lub czasami zamiast nich intensywniej pomaga wszystkim żyć, jest wyuzdaniem, nieszczęsną manią."

"Malina" Ingeborg Bachmann

niedziela, 6 grudnia 2009

Mikołaj sponsorem wycieczki

Jaki dostałam prezent od Mikołaja? Wycieczkę krajoznawczą. Pojechaliśmy z mężem do Odrzykonia, małej miejscowości słynącej z zamku Kamieniec. Dziś po zamku pozostały ruiny i pewna sława, którą temu miejscu zagwarantował Aleksander Fredro. Bo odrzykoński zamek był miejscem wydarzeń na kanwie, których powstała jedna z najlepszych polskich komedii - "Zemsta". Nieopodal ruin zamku znajduje się rezerwat przyrody Prządki, w skład którego wchodzi grupa skał o przedziwnych kształtach. Legenda głosi, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto, a wszystko oczywiście przez mężczyznę...

Było pochmurno i zimno, ale nam nie straszna była wędrówka ścieżką przyrodniczą. A przyroda w grudniu ma również swój urok. Kolory może przygaszone, szare i bure. Niebo blade i bez słońca. Ale sami zobaczcie, że i w taki dzień można podziwiać cuda natury.

Oto riuny zamku Kamieniec:


A to już widoki z zamkowego wzgórza. Podziwiam skały.


A oto Prządki. Przyjrzyjcie się uważnie, a zobaczycie kobiety zaklęte w skały, pochylone do przodu, z chustą na głowie...Nie mogłam się napatrzeć na te skały.Czyż nie fajny prezent mi Mikołaj sprawił?

6 komentarzy:

 1. i prezent dobry i to co po nim w Tobie zostało przepiękne...
  uściski

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę Ci, tez bym chciała taki prezent, najpiękniejsze chwile... o raju!

  Holden - choć gdzieś się wypuścimy na wycieczkę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam, widziałam, podziwiałam:) Wspaniała fotorelacja! Mikołaj spisał się na medal!

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam kiedyś w tych okolicach, ale na poczatku lata. To taka miniaturka Błędnych Skał, całkiem przyjemna na jednodniową wycieczke.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ach :)
  Mam takie szczęście, że mój Luby ma rodzinę w Odrzykoniu właśnie i spędziłam tam już niejeden weekend, a nawet ferie i wakacje :)
  Zamek jest naprawdę piękny, bardzo malowniczy. Prządki zaś są niewątpliwym cudem natury.
  Nie wiem, czy miałaś okazję chodzić po tamtejszych ścieżkach przyrodniczych, ale też są niezwykle ciekawe. Zwłaszcza cmentarz choleryków, czy ślady osadnictwa słowiańskiego. I chociaż zwykle nie interesują mnie takie rzeczy to tamtymi okolicami byłam i jestem zachwycona :)
  A ponieważ mieszkam nieco daleko (w Małopolsce) to jest to dla mnie niezwykły przystanek w drodze w Bieszczady.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miejsce i świetny pomysł miał ten Twój Mikołaj:)

  OdpowiedzUsuń

W związku z olbrzymią ilością spamu komentowanie jest możliwe tylko dla osób posiadających konto Google.