"Czytanie jest nałogiem, który może zastąpić wszystkie inne nałogi lub czasami zamiast nich intensywniej pomaga wszystkim żyć, jest wyuzdaniem, nieszczęsną manią."

"Malina" Ingeborg Bachmann

niedziela, 28 sierpnia 2011

"Głęboki sen" - Raymond Chandler

Przystojny, szarmancki, nieco cyniczny 34-latek Philip Marlowe to uosobienie mężczyzny, z którym chętnie weszłabym bliższe relacje. (Mam nadzieję, że mój mąż tego nie przeczyta.) Nie powiem, żeby mi nie przypadł do gustu. Ten prywatny detektyw z Los Angeles, przez kobiety nazywany draniem i brutalem, mimo wszystko wzbudza zaufanie i sympatię. Jest kulturalny, nieco wyrachowany i wyniosły, lubiący dyktować reguły gry. Mieszka sam, z umiarem sięga po alkohol, potrafi się oprzeć pokusom. Do życia powołał go Raymond Thornton Chandler (1888-1959), amerykański pisarz powieści kryminalnych, uznawanych za klasykę gatunku. Po raz pierwszy na kartach powieści Philip Marlowe pojawia się w „Głębokim śnie”, który został napisany w 1939 r.

Miałam właśnie tą przyjemność przeczytać „Głęboki sen” i poznać bliżej Philipa Marlowe’a. Niemalże od pierwszych stron powieści zostałam przeniesiona w świat, który kojarzy mi się ze starymi amerykańskimi filmami kryminalnymi utrzymanymi w konwencji noir. Atmosfera jest trochę duszna, akcja zdecydowanie rozgrywa się nocą, bohaterowie są niczym wyjęci z tych czarno-białych kadrów. Kobiety w aksamitnych kostiumach, mężczyźni w garniturach z białymi mankietami, jeżdżący plymouth’ami, noszący inkrustowane rewolwery, kasyna, hazard, alkohol i tajemniczy świat ciemnych interesów. Deszczowe Los Angeles w latach 30. XX wieku pełne niepowtarzalnego klimatu, uroku i stylu. To świat przedstawiony przez Chandlera w „Głębokim śnie”.

Znakomitym zabiegiem ze strony pisarza było oddanie narracji w ręce głównego bohatera. Philip Marlowe opowiada nam historię kryminalną z właściwą tamtym czasom elegancją i szykiem. Akcja rozpisana na kilka dni wydaje się obejmować dłuższy okres. To wrażenie powstaje w wyniku charakterystycznej niespieszności akcji, można wręcz delektować się nastrojem chwili. Kolejne sceny przypominają momentami okienka komiksu. Są niezwykle plastyczne i utrzymane w czarno-białej tonacji. Mroczność tego kryminału nie ma związku z brutalnością, okrucieństwami czy makabrycznymi zbrodniami. Raczej dotyczy nastrojowości, która przez całą książkę jest równomiernie dawkowana. Tak ja to odczuwałam. Styl noir właśnie tym się charakteryzuje. A powieści Raymonda Chandlera były idealnym tworzywem literackim dla filmów tego gatunku, stąd moje uzasadnione skojarzenia.

Co do samej treści, to tak, jak w przypadku tysięcy innych kryminałów, jest tu do rozwiązania pewna zagadka. Ale nie chodzi o morderstwo, a przynajmniej nie od morderstwa zaczyna się akcja. Schorowany i przykuty do inwalidzkiego wózka nieprzyzwoicie bogaty generał Sternwood padł ofiarą szantażu. Philip Marlowe zostaje poproszony o zajęcie się tą sprawą. Szantaż okazuje się namiastką wielkich kłopotów. Marlowe w międzyczasie poznaje dwie młode i piękne córki starego Sternwooda, staje się świadkiem kilku morderstw i sam pewnej deszczowej nocy niemal o włos nie traci własnego życia.

Olbrzymią zaletą kryminału Chandlera jest fantastyczne oddanie klimatu Los Angeles lat 30. ubiegłego wieku. A w przeciwieństwie do bohaterów współczesnych kryminałów, bohater Chandlera nie wydaje się być ostatnim draniem, gburowatym i mrukliwym facetem po przejściach. Marlowe to raczej typ faceta z wrodzoną klasą; jest młody i dopiero rozpoczyna karierę detektywa. Pracuje sam, maniery ma nienaganne, zawsze ogolony i w odświeżonym ubraniu. Gdyby porównać Philipa Marlowe’a np. z naszym rodzimym Eberhardem Mockiem, którego oczywiście także darzę sympatią, to od razu rzuca się w oczy różnica charakterów. (Dlaczego Mock? A dlatego, że obaj „żyli” mniej więcej w tych samych czasach, ale na innych kontynentach.) Rzecz jasna, żaden z nich nie jest ani gorszy, ani lepszy, każdy z nich jest świetny w swojej kategorii. Jednakże z Mockiem nie chciałabym wejść w bliższą znajomość, natomiast z przystojnym Marlowe’m jak najbardziej. Odezwała się tu moja próżna kobieca natura, ale przecież mogę sobie pozwolić na taką dygresję. Nieprawdaż?

„Głęboki sen” został dwukrotnie zekranizowany. Oto plakat filmu z 1946 r.Ps. Za książkę dziękuję pewnemu K. On wie, że należy mu się całus w czółko! ;)

7 komentarzy:

 1. Ja uwielbiam stare filmy (kolekcjonuję Hitchcocka) i polskie, powojenne filmy. A literatura z tego okresu? Jak najbardziej jestem "za".

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam wszystko Chandlera - uwielbiam autora i podobnie jak ty z wielką chęcią poznałabym pana Marlowe. Klimat powieści zachwycający - pełen testosteronu, papierosów i erotyzmu (?!).
  Polecam "Żegnaj, laleczko" i "Wysokie okno" - chyba też zekranizowane. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pan Marlowe jest jednym z ciekawszych detektywów literackich. Pewny siebie i szarmancki, inteligentny i dowcipny, no ideał :) Tej akurat książki nie czytałam (nadrobię!), ale kilka innych już mam za sobą.

  OdpowiedzUsuń
 4. och, ale Ci zazdroszczę... BARDZO BARDZO chciałabym przeczytać cokolwiek Chandlera, ta okładka mnie zaczarowała, a klimaty o jakich piszesz ogromnie mnie "kręcą". Ech, no zazdroszczę Ci...
  Ja juz jestem tak spłukana, że nie wiem czy mi jutro na bułkę wystarczy ;D a do 31 jeszcze kilka dni...
  Jak widziałas u mnie, choruję na całą kolekcję Klasyki Kryminału.Christie, Stouta, Conan Doyle'a już mniej więcej poznałam, a Chandlera jeszcze nie...
  Swietna recenzja, po wypłacie kupuję w ciemno.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewny siebie? Szarmancki? Inteligentny i dowcipny? No wypisz wymaluj ja we własnej osobie! ;-) A no właśnie, o mnie żadnych peanów nie ma, może dlatego, że istnieje... naprawdę, a nie tylko na kartach powieści ;-)
  Tak to jest z klasyką, każdy chce przeczytać,a faktycznie nikt jej nie zna :D To zdradzę ci Matyldzio, że dalej będzie tylko lepiej, ale nie porzucaj męża tak od razu! ;-)
  Kłaniam się wszystkim Paniom powyżej!
  Mery, bułkę wyśle ci pocztą, podaj no mi tylko adres...

  OdpowiedzUsuń
 6. O, przeczytałabym :) kryminały, to lubię najbardziej!  No mi tu pachnie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeny, mam dokładnie to samo zdanie co do Marlowe'a i Mocka!
  Lew Archer to też taki fajny typ detektywa, podobny, on chyba od Rossa MacDonalda jest...

  OdpowiedzUsuń

W związku z olbrzymią ilością spamu komentowanie jest możliwe tylko dla osób posiadających konto Google.