"Czytanie jest nałogiem, który może zastąpić wszystkie inne nałogi lub czasami zamiast nich intensywniej pomaga wszystkim żyć, jest wyuzdaniem, nieszczęsną manią."

"Malina" Ingeborg Bachmann

piątek, 4 kwietnia 2008

"Transamerica"

Obejrzałam ten oto fim. Jest to poruszająca słodko-gorzka opowieść o losach transseksualisty, który na tydzień przed zmianą płci dowiaduje się o istnieniu syna. Co ciekawe ten transseksualista jest bardzo konserwatywny w swoim światopoglądzie.

Film jest niby nudnawy, spokojny, nie szokuje, nie wzbudza kontrowersji ani też nie dotyka moich uczuć (niereligijnych). Ale ta spokojna narracja filmu jest naprawdę wzruszająca. Nie mam uprzedzeń do transseksualistów, szczerze współczuję im, że nie akceptują swoich ciał.

Felicity Huffman grająca główną rolę bardzo wiarygodnie odgrywa rolę mężczyzny, który chce być kobietą. Myślę, że po tylu zamieszaniach medialnych dotyczących problemu zmiany płci, warto choć na chwilę się zastanowić, co ci ludzie przeżywają, jak oni się czują. Przecież też mają duszę. Nie są nieczułymi i zimnymi jak kamień stworzeniami, jak chcieliby ich widzieć przedstawiciele różnych religii...
Obejrzyjcie ten fim.

1 komentarz:

  1. Słyszałam o tym filmie.
    Trafiłam niedawno na twojego bloga, trochę podcztuję.


    Pozdrawiam:))

    OdpowiedzUsuń

W związku z olbrzymią ilością spamu komentowanie jest możliwe tylko dla osób posiadających konto Google.